Ahogy nő és cseperedik a gyermek, úgy változnak az igényei, legyen szó akár az ételekről, akár a ruházkodásról vagy éppen a készségeket fejlesztő játékokról. Jól tudjuk, hogy minden szülő a lehetőségeihez és a tudásához mérten a lehető legjobbat szeretné nyújtani a gyermekének, ugyanakkor azzal is tisztában vagyunk, hogy ezt közel sem olyan egyszerű kivitelezni.
Az internet hemzseg az egymásnak ellentmondó információktól, csábító marketingszövegek visznek kísértésébe, miközben minden rokon tökéletesen tudja, hogy mi lenne az ideális a gyermek számára, és akkor még az üzletek valós és virtuális polcain valósággal hemzsegnek a silány minőségű játékok.
Mai blogbejegyzésünkkel ebben a káoszban szeretnénk rendet teremteni, hogy amikor legközelebb játékot vásárolnál a gyermekednek, akkor pontosan tudd, hogy mit kell keresned.
Válassz terület szerint!
Amikor a gyermekeket fejlesztő játékaink között keresgélsz, célszerű előre meghatározni, hogy mi is az a terület, amelyet fejleszteni szeretnél. Hogy egyszerűbb legyen a döntés, mutatjuk a legfontosabbakat, amelyek az óvodai és iskolai előmenetel sikerességét alapvetően meghatározzák:
- Érzékelés, észlelés
- Finommotorikus képességek
- Érzelmi intelligencia
- Figyelem
- Logikai fejlesztés
- Mozgáskoordináció
- Szocializáció
- Zenei nevelés
Fontosnak tartjuk ugyanakkor megjegyezni, hogy a különböző területeknél felsorolt játékok között jócskán van átfedés, hiszen számtalan olyan játék létezik, amely egyszerre több dolgot is fejleszt.
Ugyanúgy ki kell emelni azt is, hogy ezek a képességek, készségek nem határolódnak el élesen egymástól életkor tekintetében sem.
Az életkor figyelembevételéről sem tanácsos megfeledkezni!
Ez azonban nem azt jelenti, hogy nem kell nézni az életkori ajánlásokat. Épp ellenkezőleg: nagyon is figyelni kell rá, hiszen mással fejleszted egy 7 hónapos gyermek mozgáskoordinációját, és megint mással egy 5 éves gyermekét.
Vegyük például a finommotorikus fejlesztést! Ezt egészen pici korban is el lehet már kezdeni – többek között akár a formakereső kerek fejlesztő fajátékkal is, ahol az apróságoknak kézbe kell venniük a többféle alakú fadarabokat, és lassú, pontos mozdulatokkal be kell illeszteni őket a megfelelő nyílásba, de akár torony is épülhet belőlük.
Ugyanezt a területet, csak más életkort érintve, fejleszti például a Jenga fajáték is, ahol nagyon óvatosan, nagyon finoman kell kihúzni az egyes elemeket, hogy nehogy összedőljön az építmény.
Mondani sem kell, hogy mindegyik klassz, vidám hangulatot alapoz meg – főleg akkor, amikor még a gyermek érdeklődési körét is figyelembe veszed! Minél érdekeltebbé teszed a játékban, annál többet fog játszani, és ezáltal tanulni és fejlődni is!
Törekedj a természetességre a készségeket fejlesztő játékok vásárlása során is!
Aki visszatérő olvasónk és vásárlónk, annak már mondani sem nagyon kell, de ahhoz, hogy a fejlesztőjátékok igazán kifejthessék a hatásukat, ahhoz az alapanyagot is megfelelően kell kiválasztani. A természetes alapanyagokból készült játékaink már az érintéssel is fejlesztenek, hiszen egészen más részeket mozgatnak meg az agyban, mint mondjuk a rideg és merev műanyag fogása.
Persze számtalan játékszert vonultatunk fel, ezért ha nem találsz valamit, vagy nem vagy biztos a döntésedben, akkor fordulj hozzánk bizalommal elérhetőségeink valamelyikén!