Akadnak olyan területek, amelyeket bizonyos mértékben homály fed. Ilyen többek között a zenei nevelés, a légzéstechnika fejlesztése. Mert valld csak be te is magadnak, sokkal hamarabb gondolnál arra, hogy megveszed az ötödik kirakós játékot vagy épp a tizenötödik fa kisautót, esetleg egy komplett fa babakonyhát, semmint hogy a zenei fejlesztésen törd a fejedet.
Ne aggódj egy cseppet sem, ezzel nem vagy egyedül, és hát beláthatjuk, hogy még a leggondosabb szülő sem tud mindenről gondoskodni. Az azonban már bőven elég, ha egyáltalán kísérletet tesz rá. Így vagy ezzel most te is, és ha elolvasod a mai blogbejegyzésünket, akkor már nem csupán erőfeszítést teszel, hanem közelebb is jutsz a megoldáshoz.
A zenei nevelés, a légzéstechnika fejlesztése sem maradhat el!
Bár sokan azt hiszik, ha a játék hangszereink széles választékából vásárolnak egy-két darabot, akkor “csupán” a ritmusérzékét fejlesztik a gyermeknek. Ezzel szemben azonban ennél sokkal többről van szó:
- A mondókáknak, daloknak köszönhetően ugyanis a nyelvet is tanulják a kicsik, sőt a hangképzést, a légzéstechnikát is tökéletesíthetik általuk.
- Az énekléssel fejlesztik a zenei hallást, javulnak a memória képességei, és hosszabban, jobban tudnak koncentrálni azok a gyermekek, akiket elég zenei nevelésnek tettek ki.
- A mondókáknak köszönhetően a nagy és a kis mozgások is ügyesebbé válnak, sőt, a szülővel és a zenésztársakkal való kapcsolat is szorosabbra fűződik.
Amint látszik, mindenképpen érdemes néhány hangszerbe invesztálni, hiszen a gyermek csak profitálni fog, akár ukulelét, akár gitárt, akár furulyát kap!
A zene lehet közösségi élmény!
Sőt, a zenehallgatás bizonyítottan fejlesztő hatással van például az érzelmi intelligenciára, az empátiára.
Ahogy az már bizonyított tény, hogy az anyaméhen belül hallott zene hatással van a magzatra, úgy nincs ez másként akkor sem, amikor a baba vagy a nagyobb gyermek már saját maga indul a világ felfedezésére.
Éppen ezért érdemes minél több stílusú zenét megismertetni a gyermekkel, hagyni, hogy átjárják a testét a dallamok, a ritmusok, engedni, hogy korlátok nélkül, zabolátlanul és gondtalanul adhassák át magukat a táncnak, ezáltal is kieresztve a gőzt.
Azt, hogy ezt melyik hangszerrel tehetik meg, arról korábbi blogbejegyzésünkben részletesebben is írtunk már. Semmilyen poént nem lövünk le azzal, ha azt mondjuk, hogy bármilyen hangszer megteszi, de természetesen időről időre nem árt újítani, hogy újabb típusú inger is érje a gyermeket és az ő agyát. Válassz hát eszközt a zenei neveléshez új hangszereink közül is!
Ne érd be a silány minőségű hangszerekkel!
Nem tudjuk elégszer hangsúlyozni, hogy mennyire fontos, hogy a gyermekek kezébe természetes alapanyagokból készült játékok kerüljenek. Ez legalább annyira lényeges, mint az, hogy csakis teljesen ép játékokat hagyjunk a gyermek számára elérhető közelségben — erre intette a szülőket Maria Montessori is.
Sajnos manapság a játékboltok valós és virtuális polcait egyaránt ellepik a silány, sokszor ellenőrizetlen forrásból származó műanyag játékok, akár hangszerek is például. Azonban ahhoz, hogy ne vedd el a gyermek kedvét a muzsikálástól, mindenképpen prémiumminőségű darabokkal örvendeztesd meg őt, így egyrészt nem fogsz feleslegesen pénzt költeni, és a gyermeked agya is sokkal erőteljesebben fog reagálni a fa érintésére. A zenei nevelés, légzéstechnika ezek által fejleszthető leginkább.
Most már talán te magad is látod, miért is annyira fontos mindez, ám ha nem tudod, hogy milyen és mennyi játék hangszert válassz, akkor keress fel minket bátran elérhetőségeink valamelyikén!