Amikor játékot választunk a gyermekünknek, akkor a biztonság kedvéért szinte mindig ellenőrizzük, hogy mit is fejleszthetünk a kiszemelt termékkel. Azonban míg az észlelés, az érzékelés, a szocializáció vagy épp a finommotoros mozgás a leggyakrabban emlegetett területek, addig a logika fejlesztése számos alkalommal háttérbe szorul, holott rettenetesen fontos ahhoz, hogy a gyermekünkből gondolkodó felnőtt, döntésképes személy legyen.
Éppen ezért a mai írásunkban megpróbáljuk minél alaposabban körbejárni azt, hogy miért és hogyan érdemes a logikát fejleszteni, kell-e hozzá egyáltalán bármilyen játék, illetve arra is kitérünk majd, hogy mire lesz majd a későbbiek folyamán hatással!
A logika fejlesztése minden életkorban másként történik!
Bár a születést követő első három hónap, vagyis a negyedik trimeszter még a világra érkezésről szól, az utána következő időkben már minden nap szerepet kap a babák és gyermekek életében a fejlődés – mind észlelés, érzékelés, mozgáskoordináció, figyelem, emlékezet vagy akár szocializáció terén.
Persze miért maradna ki a felsorolásból a logikai fejlesztés, hiszen az egyik legfontosabb alappillére annak, hogy gyermekünkből kritikus gondolkodással bíró felnőtt váljék, aki tud mérlegelni és döntést hozni is.
Sőt, még korábban is hasznát veszi ennek a készségnek, hiszen az iskolai előmenetelt alapvetően meghatározza, hogy mennyire képes diákként logikusan gondolkodni, mennyire látja át az ok-okozati összefüggéseket, mennyire képes a következményekkel számolni.
Számtalan játék kínálja a fejlesztésnek ezen aspektusát, így minden életkorhoz és érdeklődési körhöz tartozóan megtalálhatjuk a gyermek számára éppen ideális terméket.
Míg a legkisebbeknek forma- és színválogató játékokat ajánlunk, a nagyobbak már komplexebb feladatokra is képesek, így akár egy falbontó játék vagy annak még eggyel bonyolultabb verziója, a Jenga is ideális fejlesztőjáték lehet.
Örök kedvenc még felnőttek körében is a puzzle, így ezt is érdemes számításba venni, amikor játékot keresünk a logika fejlesztésére.
Válasszuk a természetes alapanyagokat!
Persze már korábban is írtunk arról, hogy mekkora jelentőséggel bír a logika fejlesztése, de emellett azt is fontosnak
tartjuk kiemelni, hogy a játékszerek alapanyaga épp úgy sokat nyom a latban, mint a kornak és a fejlettségi szintnek megfelelő játéktípus helyes megválasztása.
A természetes alapanyagból, többnyire fából készült játékok sokkal több ingert váltanak ki a gyerekekből, ezáltal a fejlődést is nagyobb ütemben biztosítják.
Plusz érv a természetes játékok mellett az is, hogy strapabíróak, akár generációkat képesek kiszolgálni, illetve gondos odafigyeléssel – káros anyagok alkalmazása nélkül – készülnek leinformálható, korrekt manufaktúrákban.
Ér bizonytalannak lenni!
Szülőként megszokhattuk, hogy mindig nekünk kell okosnak lenni, mindig nekünk kell tudni, hogy mi a jó a gyermekünknek – közben pedig mi magunk is ezer kételyt fogalmazunk meg mindennel kapcsolatban. Csupán nem mindig adunk ennek hangot, hiszen mégiscsak tőlünk várja a gyermek és a család is a megoldást.
Nálunk azonban más a helyzet, ezen az oldalon ugyanis bátran elengedheted magad: itt ér elbizonytalanodni, ér kétségeket és még inkább kérdéseket megfogalmazni. Nem mondjuk, hogy nálunk van a bölcsesség köve, de hogy minél alaposabban igyekszünk válaszolni a vásárlóinknak, az biztos. Éppen ezért, ha úgy érzed, nem vagy biztos a döntésedben, mikor a logika fejlesztése érekében keresel játékot, akkor fordulj hozzánk bizalommal elérhetőségeink valamelyikén!