Sok szülő tűkön ül, és már a középső vagy a nagycsoportos gyerekeket szívesen vonja be a matematikai alapműveletek tanulásába. Bár alapvetően az óvodában semmi klasszikus, direktben felkészítő dolgot nem kell művelni, azért az teljesen természetes igény, hogy a gyermek úgy menjen iskolába, hogy minél többet tud.
Ha pedig még érdekli is az egész téma, akkor főleg nyert ügyünk van, és csak annyi a teendő, hogy a megfelelő játékot kell megtalálni neki, amelynek a segítségével játékosan fejlődhet - persze észrevétlenül. Mai blogbejegyzésünkben ennek jártunk utána!
Miért fontos a logikai fejlesztés?
Már egészen pici korú gyermekeknek érdemes logikai fejlesztőjátékot adni a kezükbe, hiszen minden életkornak megvan a saját maga játékszere. De nézzük csak, miért is lényeges, hogy erre a területre is odafigyeljünk.
A logikai fejlesztés a kritikus gondolkodás és az érvelés későbbi képességét alapozza meg, vagyis azzal, hogy a gyermeket bizonyos információk birtokában döntés elé állítunk, akkor arra tanítjuk, hogy a rendelkezésre álló információkat mérlegelje, és érzelemmentesen, a logikáját használva tudjon döntésre jutni.
Ez persze bonyolultan hangzik, de igazából már a legapróbb totyogók is naponta gyakorolják ezt a feladatsort.
Mivel nem csupán a klasszikus matematika fejleszti a logikát, ezért egészen élvezetes játékokkal is el tudod érni ugyanazt az eredményt. Hogy mikkel? Mutatjuk is!
A puzzle-k és a kirakók a leggyakoribbak, és ha jobban belegondolsz kiváló fejlesztők a logikát tekintve. Szintén segítenek az egyensúlyozó kavicsok, a számtanító kockák, de akár a dominópálya is nagyszerű eszköz lehet.
Amikor pedig már nagycsoportos a gyermek, előkerülhetnek a logikai és a számtanító hasábok, amelyet lentebb taglalunk részletesebben.
Hogyan történjen a matematikai alapműveletek tanulása?
Semmiképpen sem javasoljuk, hogy “direktben” papírral, ceruzával és számokkal próbálkozz, hiszen vannak sokkal játékosabb változatok is, mint amilyen például a számtanító hasábok fejlesztőjáték, amely egyértelmű, hogy fából készült, hogy a gyermek minél több természetes anyaggal érintkezzen.
A hasábok nem csupán arra alkalmasak, hogy gyermeked beazonosítsa a számokat, hanem arra is, hogy a műveleti jeleket viselő hasábokkal elvégezze az első összeadásokat és kivonásokat, szorzásokat és osztásokat.
Persze addig lehet csűrni-csavarni, ameddig csak szeretnéd, így például bevonhattok plüssállatot, kisvonatot, esetleg fából készült játékételeket is, amelyeket megszámolva végzitek majd a különféle műveleteket. Nyilvánvalóan “melósabb” így lefoglalni és tanítani a gyermeked, de kétségtelenül kifizetődő lesz az iskolai előmenetele során.
Mindent csak a maga idejében és együttműködve
Ez a legfőbb titka az észrevétlenül történő, azaz hatékony fejlesztésnek. Soha sem szabad siettetni a gyermeket, nem szabad hangot adni annak, hogy bezzeg a szomszéd kislány már ezt is tudja, sőt egyenesen káros olyan játékot adni a gyerkőc kezébe, ami nem az életkorának megfelelő, hiszen nagy valószínűséggel kudarcélmény fogja érni, ami aztán elveheti a kedvét a további próbálkozástól.
Éppen ez igaz arra is, hogy csakis olyan természetes és vidám játékokat vásárolj a gyermekednek, amely az érdeklődési köréhez illeszkedik, hiszen hiába akarsz rátukmálni egy állatos számolós kockaszettet a matematikai alapműveletek tanulása érdekében, ha ő inkább az autóit számlálgatja.
Ha úgy érzed, elakadsz a vásárlás során, bátran fordulj hozzánk tanácsért!