Sajnos napjainkban a gyerekeket egyre több vizuális inger veszi körül, ami háttérbe szorítja finommotorikai készségük fejlődését. Pedig alapvető fontosságú, hogy érzékszerveik által megtapasztalják és finommotorikai készségüket használva formálják környezetüket, hiszen az élet számtalan területén – úgymint hétköznapi tevékenységek, kreatív feladatok, iskolai elvárások – képesnek kell lenniük megfelelően teljesíteni, hogy boldog, kiegyensúlyozott felnőtté válhassanak.
Ebben lehetnek a szülők segítségére a finommotorikát fejlesztő fajátékok, melyek a természetes, fa alapanyagoknak köszönhetően közvetlen kapcsolatot építenek ki a gyermekben az élő környezettel, miközben fejlesztik a koncentrációjukat, a türelmüket és kézügyességüket, elősegítve ezzel az iskolai sikereket.
Hogy a világ kinyílhasson: kicsiny ujjak nagy felfedezései a finommotorikai készségek által
Szülőként a legnagyobb csoda, amikor gyermekünk megindul a világ felfedezésének útján: pici kezeivel megfogja játékait, kipróbálja mire való rajtuk minden egyes kis elem és alkatrész, és elindul tipegve, hogy elérjen távolabbi rakosgatásra váró érdekes tárgyat.
Éppen ezért jó, ha már a kezdetekkor körülvesszük őt természetes anyagokból készült, az egészségre nem káros és a képzelét is megragadó fejlesztő játékokkal.
Minél többet használja pici ujjait, összehangolva azokat figyelmével, annál jobban fejlődik finommotorikai készsége, és egyre összetettebb játékokkal is képes lesz megbirkózni.
Szórakoztató felkészülés hétköznapi tevékenységekre finommotorikát fejlesztő játékokkal
Ki ne emlékezne arra, milyen nehéz volt és mennyi gyakorlással járt megtanulni cipőfűzőt kötni!
A mindennapok ehhez hasonló számtalan kihívást tartogatnak a gyermekek számára, hogy apró, finom mozdulataik, kézügyességük és figyelmük összpontosítása által képesek legyenek például az evőeszközök, az olló használatára, cipzár felhúzásra, fogmosásra.
Tudatos szülőként érdemes fejleszteni gyermekünk finommotorikai készségét játékos kismunkák elvégzésével, a kézügyesség és a szem-kéz koordináció fejlesztésével. A gyerekek élvezettel vetik bele magukat a fantáziájukat megragadó játékok felfedezésébe, ezért érdemes olyat a kezükbe adni, amik képzeletük aktiválása mellett játékosan ösztönzik őket finommotorikai készségük használatára is.
A gyöngyfűzők, építőkockák, mozaikok, matatófalak, mágneses játékok kiválóan alkalmasak erre. Ha pedig még a felnőttek tevékenységeit is leutánozhatják, például apró szerszámok vagy konyhai eszközök használatával, az szociális készségeiket is fejleszti.
Magabiztos iskolakezdés
A játékokból egy bizonyos életkor elérésével kötelességek lesznek, és a sikeres iskolakezdés múlik azon, mennyire fejlődtek az önfeledt játék során egy gyermek finommotorikus mozgásai. A finommotorikus készségek fejlesztése nemcsak a nagymozgásos tevékenységek ügyesebb kivitelezéséhez, de a grafomotoros tevékenységek elsajátításához is elengedhetetlenek.